FANDOM


Jedziniak 1
ZaangażowaniRodzina Poszepszyńskich
Indeks COSPARNie nadano
Miejsce startuWarszawa, Plac Na Rozdrożu
Miejsce lądowaniaWarszawa, Plac Inwalidów
Pojazd
 
Statek kosmicznyJedziniak 1
Masa pojazdu?
Rakieta nośnaJedziniak 1, integralna cześć statku
Załoga
1. członek załogiJacek Maria Poszepszyński
Orbita
(docelowa, początkowa)
Perygeum-
Apogeum-
Okres obiegu~ 3 min.
NachylenieTor balistyczny
Czas trwania
Początek misji-
Powrót na Ziemię-
Czas trwania misji~ 3 min.
Ilość okrążeń ZiemiLot balistyczny

Statek kosmiczny zaprojektowany przez Maurycego i następnie zbudowany z pomocą całej rodziny. Nazwany na cześć kaprala Jedziniaka, bezpośredniego przełożonego dziadka Jacka w czasach wojny rosyjsko - japońskiej. Statek pojawia się w odcinku "Rakieta".

Niewiele wiadomo o jego konstrukcji. Z rozmowy członków rodziny wynika, że zbiornik główny wykonany ze starej bańki na mleko mieścił będący paliwem sprężony gaz kuchenny. Nic nie wiadomo na temat zastosowanego utleniacza. Jedynym środkiem łączności pilota - astronauty ze Stanowiskiem Dowodzenia Rozdroże 1 był zwykły telefon, w dodatku niezbyt ergonomicznie umieszczony; dziadek Jacek siadł na nim zajmując miejsce w kabinie. Działał jednak niezawodnie.

Pilotem "Jedziniaka 1", po małej przepychance, został dziadek Jacek. Start nastąpił w samo południe czasu lokalnego, z niewielkim opóźnieniem wynikającym z niemozności zapalenia przez Maurycego zapałek. Dziadek Jacek wykonał krótki lot balistyczny w obrębie Warszawy i szczęśliwie wylądował.

Bez wątpienia pomysł skonstruowania niekonwencjonalnego pojazdu kosmicznego przez Poszepszyńskich jest aluzją do kosmicznego lotu Mirosława Hermaszewskiego. Emisja odcinka "Rakieta" nastąpiła niedługo po tym jakże epokowym wydarzeniu.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.